Sæson-plan for  U-14  2006 (siden opdateres løbende: (opdateret 28/3-06)(30/3-06)                  


Overordnet sæson-plan for U-14 i 2006:

Vintertræning:
mandage (kunsthal), onsdage (kunsthal) og torsdage (kunstbane) kl. 1745 til ca. kl. 1930.

Tidspunkter for træningskampe på hjemmebane i 2006:
Ulige uger:  søndage kl. 12 - 14
Lige uger: lørdage kl. 8-10

***   ***   ***   ***

Allerede fastlagte arrangementer:

November 2005:
TRÆNINGSKAMP : Lørdag den 12/11 kl. 1200  hjemme mod Avarta U-16

December 2005:
TRÆNINGSKAMP: Lørdag den 3/12 kl.  0845 hjemme mod B93
INDENDØRS SM: Lørdag den 3/12 kl. 1340 - 1510 i Måløv-hallerne.  'Hold 2' mod Albertslund I, Himmelev-Veddelev I, Orient og B70 II.
INDENDØRS SM: lørdag den 10/12 kl. 1730 - 1840 i Hagested-hallen. 'Hold 1' mod Holbæk, Tune I, Kalundborg I og Tuse II.
JULEFERIE: Sidste træning før jul er  Onsdag den 14/12-05.
TRÆNINGSKAMP: Lørdag den 17/12 mod '90-1
INDENDØRSSTÆVNE:   Form. torsdag den 29/12 med ét hold i Fårevejle og ét hold i Virum.

Januar 2006:

D.

D.

Kl.

 

1

 

Godt Nytår

Ma

2

1

 

Ti

3

 

 

On

4

 

 

To

5

 

 

Fr

6

0530

Afgang til Frankenthal i Sydtyskland

7

 

Indendørsstævne i byen Frankenthal. - beliggenhed mellem Frankfurt og Stuttgart.  Byens postnummer (til brug ved evt. internetsøgninger) er 67227. Rejsekammerater bliver Brøndbys U-19 hold, som også skal spille indendørsturnering i Frankenthal.   Byens hjemmeside: http://www.frankenthal.de/index.php .
Turneringslink: http://www.primus-cup.de/ .
*
SM-A-mellemrunde  2 hold deltager i hhv. Jyllinge og Hagested

8

 

Udendørskampe på kunstgræs i Frankenthal. 

Ma

9

0600

Hjemkomst fra Frankenthal

Ti

10

 

 

On

11

 

Træningsstart

To

12

 

Træning 18-19½

Fr

13

 

 

14

 

 

15

1400

TRÆNINGSKAMP: ude mod Skovlundes årg. 91.

Ma

16

3

Træning 18-19½

Ti

17

 

 

On

18

 

Træning 18-19½

To

19

 

Træning 17-19½

Fr

20

 

 

21

1130

TRÆNINGSKAMP: ude mod Slagelse

22

 

 

Ma

23

4

Træning 18-19½

Ti

24

 

 

On

25

 

Træning 16-18

To

26

 

Træning 18-19½

Fr

27

 

Kl. ??  Afgang til INDENDØRSSTÆVNE i Polen. (Ifølge Claus M finder stævnet sted i byen Szczecin (Stettin), der skal angiveligt 10 spillere med - overnatning i et Sportscenter.  Umiddelbart har vi - på et sprog vi kan læse - udfundet en hjemmesideadresse til  Stettin: http://www.ostsee-urlaub-polen.de/stettin-szczecin/ - siden er endnu ikke nærmere udforsket, men der kan måske findes relevante oplysninger. Herunder følger endnu et par links modtaget fra Kos:
http://www.stettin.dk/ eller http://www.szczecin.dk/ - lidt om Stettin (eller rettere Szczecin) på dansk
http://www.szczecin.pl/inwestor/uk/index.html eller http://www.szn.pl/index.eng.html - lidt på engelsk...
www.polferries.dk - polensfærgen;    http://www.vindroserejser.dk/ - rejsebureau med ekspertise i Polen

28

 

Indendørsstævne i Stettin – program endnu ukendt.

29

 

Indendørsstævne i Stettin – program og hjemrejse endnu ukendt.

Ma

30

5

Træning 18-19½

Ti

31

 

 

Februar 2006:

D.

D.

Kl.

Aktivitet:

On

1

 

Træning 18-19½   >16-18

To

2

 

Træning 18-19½

Fr

3

 

 

4

 

 

5

17-20
**
1215

Indendørs SM-finalestævner  i Helsinge og Jyllinge
**
Træningskamp hjemme mod ???

Ma

6

 6

Træning 18-19½

Ti

7

 

 

On

8

 

Træning 16-18   ÆNDRET TIL  18-19½   TRÆNINGEN ER AFLYST

To

9

 

Træning 18-19½  TRÆNINGEN  ER  AFLYST

Fr

10

1830

Træningskamp på Frederiksberg mod KB mødetid kl. 17

11

 1345

Træning(skamp?) 

12

 

 

Ma

13

 7

Træning 18-19½    Husk eget træningstøj

Ti

14

 

 

On

15

 

Træning 16-18   Husk eget træningstøj

To

16

 

Træning 18-19½    16-18

Fr

17

 

 

18

 

 

19

1200

Træningskamp hjemme mod Åstrup

Ma

20

 8

Træning 18-19½

Ti

21

 

 

On

22

 

Træning 16-18

To

23

 

Træning 18-19½

Fr

24

 

 

25

0845

Træningskamp hjemme mod Tårnby

26

 

 

Ma

27

 9

Træning 18-19½

Ti

28

 

 

Marts 2006:

D.

D.

Kl.

Aktivitet:

On

1

 

Træning 16-18

To

2

 16

Afgang til  træningslejr i Nr. Halne

Fr

3

 

Træningslejr i Nr. Halne  / Træningskamp mod og i Hjørring på deres kunstbane.  Kamptidspunkt endnu ej endeligt fastlagt.

4

 12

Træningslejr i Nr. Halne / Træningskamp kl. 1200 mod Aab på kunstbanen ved deres  træningsanlæg i det nordøstlige Ålborg

5

 10

Træningslejr i Nr. Halne / Træningskamp kl. 1000 mod AGF.  Kampstedet er endnu ej endeligt fastlagt; men formentlig bliver det på kunstbanen i Fredensvang i Århus , så udsigten for drengene, er at de skal afsted fra Nr. Halne allerede kl. 0600 - om morgenen!!!  Håbet er at truppen kan nå at være tilbage i Brøndby i god tid inden kick off på stadion, hvor Brøndby kl. 1700 møder FCK i pokalturneringen.

Ma

6

 10

Træning 18-19½

Ti

7

 

 

On

8

 

Træning 16-18

To

9

 

Træning 18-19½

Fr

10

 

 

11

0845/
1100

Træningskamp hjemme mod B 93 & Efterfølgende forældre orienteringsmøde i klubhuset kl. 1100

12

 

 

Ma

13

 11

Træning 18-19½

Ti

14

 

 

On

15

 

Træning 16-18

To

16

 

Træning 18-19½

Fr

17

 

 

18

 

 

19

1215

Træningskamp hjemme mod BK Skjold

Ma

20

 12

Træning 18-19½

Ti

21

 

 

On

22

 

Træning 16-18

To

23

 

Træning 18-19½    AFLYST

Fr

24

 

Træningsstævne i Århus/Grenå . 16 spillere deltager. Forventet afgang kl. 1200/ MØDETID  KL:  1100 i klubhuset.
*Ifølge AGF's hjemmeside er det et U-12 og U-14 stævne, som -for U-14 holdene - afholdes på græsbanerne ved Grenå Idrætscenter.  Der er 8 hold i turneringen. I drengerækken er det: Pulje A: Brommapojkarna,   Esbjerg FB, FK Viborg og AGF, Pulje B:  OB, Kolding Boldklub , Brøndby IF, Aab,
U-12 stævnet afholdes på banerne ved Ørum Aktiv Center, og har følgende deltagere: Malmø FF, Brommapojkarna, Brøndby IF, KB, FK Viborg, Esbjerg FB, Aab og AGF.
AGF har bebudet at indsætte udførlige kampplaner på deres hjemmeside*
**På herværende hjemmesides 'fodboldlinks* er der link til  AGF's U-14 hjemmeside ( som desværre ikke er set opdateret siden den  30/1-06); men ved at klikke videre på 'nyheder' vil de opdaterede nyheder kunne nås, når de er blevet opdateret**
Grenå Idrætscenter er beliggende på Ydesvej 2, 8500 Grenå . (Link til Eniros kort med visning af og links til hoteller indsat - det skal bemærkes, at det tilsyneladende er hotelkæden Helnan-hoteller, som er sponsor for turneringen, så mon ikke der er mulighed for et godt tilbud hos dér.)
Klokken  kl. 1845 skal BIF92 møde OB (der er i øvrigt lagt link til OB's hold ind på 'fodboldlinks').

25

 

Træningsstævne i Århus/Grenå
Klokken 1050 skal BIF92 møde Aab og
Klokken 1530 skal BIF92 møde Kolding

26

 

Træningsstævne i Århus/Grenå
Klokken 930 spilles der om 7. / 8. pladsen  og om 5. / 6. pladsen
Klokken 1045 spilles finalen samtidig med kampen om 3. / 4. pladsen.

Ma

27

 13

Træning 18-19½

Ti

28

 

 

On

29

 

Træning 16-18  ??  NB!, der er kamp på stadion kl. 19

To

30

 

Træning 18-19½

Fr

31

 

 

April 2006:

D.

D.

Kl.

Aktivitet:

1

 1000

Træningskamp i Herfølge – på græs. Kampen spilles på Herfølge Skole. Omklædning på Herfølge Stadion.   Mødetid i klubben kl. 0815.

2

 

 

Ma

3

 14

Træning  16-18  18-19½

Ti

4

 

 

On

5

 

Træning  16-18

To

6

 

Træning  16-18  18-19½

Fr

7

 

 

8

1345

Ledøje-Smørum – BIF92   (???)

9

 

 

Ma

10

 15

Træning  16-18

Ti

11

 

 

On

12

 

Afgang med fly (SK 1689) til Milano kl. 2040

To

13

 

International turnering i Milano-området. 15-16 spillere deltager.
Link til turneringen:  http://www.acgavardo.it/unicef/default.asp
 
Indkvartering : www.parcodellafonte.it .

Fr

14

 

Modstandere: Spartak Moskva, Sampdoria, Lumezzane, Celtic, Modena, Verona, AC Gavardo, Bolton, Trevico, Brommapojkarna, Ado den Haag.

15

 

Yderligere oplysninger endnu ej tilgængelige

16

 

 

Ma

17

 16

Hjemkomst med fly (SK 1690) fra Milano kl. 0840

Ti

18

 

 

On

19

 

Træning 16-18

To

20

 

Træning 16-18

Fr

21

 

 

22

1345

BIF92 - AB

23

 

 

Ma

24

 17

Træning 16-18

Ti

25

 

 

On

26

 

Træning 16-18

To

27

1830

F C Roskilde  – BIF92

Fr

28

 

 

29

1345

BIF92 - Hillerød

30

 

 

Maj 2006:

D.

D.

Kl.

Aktivitet:

Ma

1

18 

Træning 16-18

Ti

2

 

 

On

3

 

Træning 16-18

To

4

 

Træning 16-18

Fr

5

 

 

6

1215

Avedøre – BIF92

7

 

 

Ma

8

 19

Træning 16-18

Ti

9

 

 

On

10

 

Træning 16-18

To

11

 

Træning 16-18

Fr

12

 

 

13

 

 

14

 

 

Ma

15

 20

Træning 16-18

Ti

16

 

 

On

17

1830

BIF92 – Ledøje-Smørum

To

18

 

Træning 16-18

Fr

19

 

 

20

1345

AB – BIF92

21

 

 

Ma

22

 21

Træning 16-18

Ti

23

 1830

BIF92 - FC Roskilde

On

24

 

Træning  ??  Afgang til NørHalne Elite Cup.

To

25

 

 Nr. Halne - link:  http://www.norhalne-cup.dk/

Fr

26

 

 Nr. Halne

27

1345

(BIF92 – F C Roskilde  - denne kamp forventes flyttet) Nr. Halne

28

 

 Retur fra Nørhalne Elite Cup.

Ma

29

 22

Træning 16-18

Ti

30

1830

Hillerød – BIF92

On

31

 

Træning 16-18

Juni 2006:

D.

D.

Kl.

Aktivitet:

To

1

 

Træning 16-18

Fr

2

 

 

3

 

 

4

 

 

Ma

5

23

 

Ti

6

 

 

On

7

 

Træning 16-18

To

8

 

Træning 16-18

Fr

9

 

 

10

1345

BIF92 - Avedøre

11

 

 

Ma

12

24

Træning 16-18

Ti

13

 

 

On

14

 

Træning ( 4. runde i pokalturneringen)

To

15

 

Træning 16-18/ mulig sommerferie-start

Fr

16

 

 

17

 

 

18

 

 

Ma

19

25

SOMMERFERIE i uge 25 , 26 & /27 ?)

Ti

20

 

 

On

21

 

 

To

22

 

 

Fr

23

 

 

24

 

 

25

 

 

Ma

26

26

 Sommerferie

Ti

27

 

 

On

28

 

 

To

29

 

 

Fr

30

 

 

Skolesommerferie start: fredag den 23/6 .
FODBOLDSOMMERFERIE:   uge 25-26-(27)  /(11/3-06).

Juli 2006:
TRÆNINGSSTART: (form. i løbet af uge 27) /(11/3-06)

August 2006:
TRÆNINGSTURNERING  AUDI-CUP: Deltagelse torsdag den 3/8 til søndag den 6/8-06 (optakt til DM med deltagelse af størstedelen af DM-favoritterne) :  Afholdes af Frederiksbergklubben KB (AUDI-CUP - link ) (Følgende hold deltager: Kjøbenhavns Boldklub, Silkeborg IF, FC Midtjylland, Randers Freja, BK Skjold, Slagelse B&I, Kolding Boldklub, Aab, OB, B 1913, B 93,  Brøndby IF, B 1921, AGF, BSV, AB,  Team Lolland, Køge BK,  Brommapojkarna IF, Djurgårdens IF, Landskrona BOIS, FC Honka, Heider SV-Hamburg og Qatars U-14). Turneringen har i år deltagelse af 24 hold, som skal spille i 8 puljer á 3 hold.
DRENGE-DM (Årets højdepunkt) : Sidste week-end i skolesommerferien -  fra torsdag den 10/8 til søndag den 13/8 i Haderslev (Tidspunktet er nu bekræftet på Haderslevs hjemmeside) - link til arrangørens hjemmeside.

Skolestart: mandag den 14/8 (uge 33)
 
TURNERINGSKAMP: Lørdag den 19/8  (ifølge SBU's datoplan)
TURNERINGSKAMP: Lørdag den 26/8  (ifølge SBU's datoplan).

September 2006: