Turneringskampe - forår  2006  


Resultater fra og fotolinks  til turneringskampene:

nr. dato kamp resultat
1 torsdag 27/4 kl. 1830 FC Roskilde - BIF92 0 - 2
2 lørdag 29/4 kl. 1100 BIF92 - Hillerød 4 - 0
3 lørdag 6/5 kl. 1215 Avedøre - BIF92 1 - 8
4 onsdag 10/5 kl. 1900 BIF92 - AB 4 - 2
5 onsdag 17/5 kl. 1830 BIF92 - Ledøje-Smørum 2 - 1
6 lørdag 20/5 kl. 1115 AB - BIF92   0 - 7
7 tirsdag 23/5 kl. 1830 BIF92 - FC Roskilde 6 - 3
8 tirsdag 30/5 kl. 1830 Hillerød - BIF92 2 - 4
9 onsdag 7/6 kl. 1900 Ledøje-Smørum - BIF92 0 - 8
10 lørdag 10/5 kl. (1345) BIF92 - Avedøre 6 -0

Kampfakta:

MÅL 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 I alt
Mathias 1 1 7 1   2 3   3 1 19
Jonas 1       1   1 3 1 2 9
Adem   1   2 1 1   1     6
Theis           1 1   1 1 4
Gunnar   1       1 1       3
Nico     1           1 1 3
Gunde           1 1       2
O.G.                 2   2
Frank       1           1 2
Dennis   1                 1
Jakob           1         1

 

ASS. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 I alt
Jonas 1   2     1     3 2 9
Theis     1 1   1 2   1   6
Mathias 1     1   1     1 1 5
Gunde   1 1               2
Frank               2     2
Adem           1       1 2
Nico             1     1 2
Gunnar   1                 1
O.G.         1           1
Stokholm           1         1

 

M.o.M. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  
Mathias   X                  
Nico     X                
Frank       X              
Jonas       X         X    
Gunde         X            
O.G.           X   X      
Theis             X        
Stokkie                    

 

Turneringskonditioner
Fra SBU's hjemmeside har vi kopieret nedenstående konditioner for årets U-14 turnering:
Antal hold/puljer: 12 hold / 2 puljer á 6 hold.
Turneringsform
: Halvårlig dobbeltturnering med ombrydning (op- og nedrykning) i sommerpausen. Se under henholdsvis forår og efterår.
Puljeinddeling
: For at opnå at puljerne har samme niveau tages både geografiske og styrkemæssige hensyn. 
Øvrige bemærkninger
: En klub kan kun deltage med ét hold.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne herom.
Dommerpåsætning: SBU.

Forår

Holdene: Overførte hold fra det forgangne efterårs Drenge yngste 1 og oprykkere fra Drenge yngste 2.
Oprykning
: Nr. 1 og 2 i hver pulje rykker op i efterårets Drenge Elite Øst, der er en fællesturnering mellem SBU, KBU (København) og LFBU (Lolland-Falster).
Endvidere spiller nr. 3 i hver pulje kvalifikationskamp (spillested efter lodtrækning) mod nr. 4 fra KBU og nr. 2 fra LFBU om i alt to pladser i Drenge Elite Øst.

Nedrykning
: Nr. 6 i hver pulje rykker ned i efterårets Drenge ældste 2.  
Efterår

Holdene
: Overførte hold fra forårets Drenge ældste 1 og oprykkere fra Drenge ældste 2.
Oprykning
: Nr. 1 i hver pulje rykker - såfremt der kun er fire-fem SBU-klubber i efterårets Drenge Elite Øst - op i næste forårs Junior yngste-mester. Såfremt der er seks SBU-klubber i Drenge Elite Øst er det kun den bedste 1'er (rækkens endelige vinder - se "Turneringsafslutning"), som rykker op i Junior yngste-mester.  
Nedrykning
: Nr. 5 og 6 i hver pulje rykker ned i næste forårs Junior yngste 2.
Turneringsafslutning
: Efterårets puljevindere spiller finale for at finde rækkens endelige vinder.
(9/4-06)